Dette vakre tjernet ligger ved foten av Spålsberget i sør. Her møtes vakker skogsløype fra Mosjøen over Vesle Ugla og den større løypa fra Øyangen, og så er det bare å velge hjemtur over Kikut eller ned i Sørkedalen. Dagens tur blir uansett veivalg en av sesongens flotteste!
Tweet- og klar for en flott tur gjennom Marka! Mange hadde benyttet seg av Skiforeningens tilbud om skibuss på en tirsdag i påskeuken, og forholdene var bare helt topp for både små og store skiløpere.
Løypas høyeste punkt er rett der framme, men er du først her oppe på Appelsintoppen, bør du også nyte utsikten. Det er bare noen meter å gå - og nede til høyre i bildet ser du at mange har gjort det.
Mange spor er kjørt opp ved gården Røstad. Her går lysløypa på Filtvet, og her går en av hovedløypene nordover gjennom Hurummarka. I nordvestlig retning går det løype mot Nøklemyr. Det er fortsatt fine forhold - nå i slutten av mars.