I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Istedenfor å starte skituren fra Franskleiv ved Vestmarksetra, kan en velge Kattås som utgangspunkt for å komme seg inn i løypesystemet i Vestmarka. Det var nypreparert her i dag.
Se på bildetFra Kattås (ca. 170 moh.) er det fint å starte skiturer inn i Vestmarka, og denne innfallsporten er et alternativ til Vestmarksetra/Franskleiv lenger opp i Vestmarkveien. Det er parkeringsplass til et 20-talls biler her, og dessuten bussholdeplass. I dag var det, til tross for mildværet, faste, fine spor ut fra Kattås, mot Vestmarksetra eller Jordbru.
Se på bildetVestmarksetra er for de fleste det mest naturlige utfartsstedet når Vestmarka skal "angripes" fra øst. Den store parkeringsplassen på Franskleiv er en viktig årsak til det. Men det er også fint å starte fra Kattås, som ligger litt lavere enn Vestmarksetra. Parkeringsplassen her er betydelig mindre, men det er bussforbindelse hit. I dag var det fine forhold for både skøyting og klassisk stil.
Se på bildetPreppemaskinen hadde ordnet fine spor fra Kattås i dag. Her var det bare å legge i vei! Bortsett fra strekningen mellom Jordbru-løypa og Vestmarksetra var det nykjørt på hele runden Grønlandsveien - Mikkelsbonn - Furuholmen - Vestmarksetra. Og det var lite å utsette på været.
Se på bildetVi har akkurat startet fra parkeringsplassen ved Kattås, og lysene i lysløypen starter akkurat her hvor løypen kommer inn under den bratte åssiden.
Se på bildetUkens tur i Vestmarkas nordøstre hjørne hadde en litt strabasiøs start, med våte og sølete lysløyper fra Skui og spesielt mellom Jordbru og Kattås, etter gårsdagens regnvær. Her på Kattås hviler Sissel ut etter strabasene. Resten av turen i ganske lett terreng på skogsbilveier og asfalt. Noe for en hver smak. Anbefales!
Se på bildetUtfartsparkeringen på Kattås var svært populær i dag. Den er et godt alternativ til parkeringsplassen på Franskleiv, for det er skiløype mellom de to parkeringsplassene. Det går også andre fine løyper fra Kattås. En fordel med å starte skiturer herfra, er at det også går buss hit. Dette er endestasjonen, slik at man ikke har mulighet til å reise kollektivt til Vestmarksetra/Franskleiv.
Se på bildetJostein Michalsen møtte regnet på sin sykkeltur inn i Vestmarka, og fikk god bruk for leskuret ved bussholdeplassen på Kattås under de verste bygene. Deretter gikk ferden videre mot Vestmarksetra.
Se på bildet8 bilder vist.