I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Fredag 22. april 2022 brant det godt i et område like sydvest for Røkleivhytta (ikke i Rødkleiva, som media brukte som stedsangivelse). Det synes heller ikke å ha vært en egentlig skogbrann, men heller en gress- og lyngbrann – for ikke å si jordbrann – flammene har åpenbart gått dypt. På bildet av den nordlige avgrensningen av brannen (tatt to dager etter brannen) ser vi godt hvilke vekster som flammene tok. Det røde er brannvesenets slange.
Se på bildetMotstykket til at brannen kunne ses fra lang avstand, er at fra brannstedet har en god utsikt. Her ser vi sydover mot Strømsdammen to dager etter brannen.
Se på bildetDet nyeste turkartet over området syd i Nordmarka viser to ruiner der Løytnantshytta lå. Vi synfor området, men fant ikke flere spor etter enda en hytte. Derimot var det en ganske ødelagt vedovn øst for hytta, og noen rustne dunker og et galvanisert vannrør som kunne tyde på at det hadde vært eget vannreservoar der.
Se på bildetNei, Røkleivhytta/BUL-hytta har ikke brent ned. Det har derimot Løytnantshytta, som lå noe høyere og lenger vest på samme rygg. Bygget i 1898 av 14 unge løytnanter, brent ned av tyskerne i 1944/45. Atie speider etter restene av den praktfulle utsikten derfra, men den er ødelagt av trær utenfor og inni ruinen.
Se på bildetRøkleivhytta - Bondeungdomslagets hytte - ligger fint til i lia vest for Tryvannshøgda. Langt der nede ser vi Sørkedalen med Bogstadvannet.
Se på bildetHolmenkollåsens nordvestside er preget av bratte skrenter og trange bekkefar. Her den trappelagte stien mellom BUL-hytta og Lillevann.
Se på bildetBUL-hytta ligger i dalen som går fra Nedre Skomakerløype og ned til Strømsdammen. Her er det vilt og flott med preg av urskog.
Se på bildet7 bilder vist.