I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Holmendammen er en kunstig dam, dannet ved hjelp av denne gråsteindemningen fra 1907. Den har to brede overløp og, som ventet, en regulerbar bunnluke mellom overløpene. I tillegg er det en rørstuss med regulerbar ventil i foten av demningen til venstre for venstre overløp. Kan vannkraften her også ha blitt benyttet til industrielle formål?
Se på bildetDet ganske omfattende snøfallet i helgen gjorde seg også gjeldende i lavere bystrøk. Her på Holmendammen dannet det seg et bølgelignende mønster av snø på isen. Mildværet etterpå fylte mellomrommene med overvann. Selja til høyre i bildet blomstrer allerede, og er full av grå «puselabber» eller «gåsunger», men de siste er vel helst gule.
Se på bildetI går ble rundløypa ved Holmendammen preparert, men siden da har det snødd en del. Men etter skisporene å dømme, var det likevel noen som hadde prøvd seg noen runder.
Se på bildetDet var tungt skydekke over Holmendammen i dag, med lett regn og tåke. Det var så vidt mulig å se til Holmenkollen, som skimtes i bildets bakgrunn. Men mildt, det var det: ti varmegrader!
Se på bildet4 bilder vist.