I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Gården heter Salmakerplassen. Du skimter Norderhov kirke i bakgrunnen (den hvite delen).
Se på bildetDet går noen stier ned ca. 50 høydemeter til Storelva. Greit med gode sko, litt glatt noen steder. Så legger du opp ruter rett, kan du velge om det skal være nesten flatt eller om du skal få litt opp og ned på turen i dette området.
Se på bildetDet er et utall små og litt større veier, alle egnet for sykling, på Prestemoen (eller Prestmoen som det står på noen kart). Det gule merket er for Bedriftsidrettens 10 på topp, og viser løypa rundt. I år er det bare digital registrering.
Se på bildetMange av turorienteringsarrangørene har lansert årets opplegg, blant dem Ringerike Orienteringslag. I området ved Prestemoen lå det en del snø i påsken, men med stadig varmere dager smelter det unna.
Se på bildetKornet står modent, og vi skimter Ask gods. Bildet er tatt fra Prestemoen/Snyta. Og jeg la om sykkelrute, og slapp faktisk å bli våt.
Se på bildetDet er vår, og en av de mest fotograferte eldre bygningene i Ringerike, står fortsatt. Men den ble revet i september i 2018. Huset hadde forfalt i mange år, og var ikke mulig å redde. Du ser på treet som står ved siden av, at det er er gammelt hus. Storelva går bak huset, og vi ser Hvervenmoen i bakgrunnen.
Se på bildetEn flott forsommerdag ved Busund bru, der vi ser Prestemoen på den andre siden av Storelva. Elva er flomstor, og vannet går et stykke innover åkeren. Gården Busund ligger rett bak den lille åskammen. Bilde er for øvrig tatt den første dagen på 12 dagers-turen min rundt Tyrifjorden, som gikk gjennom Holleia, Finnemarka, Vestmarka og Krokskogen.
Se på bildetTuristbåten Dronning Tyra går opp til Busund bru, som vi ser til høyre. Midt i bildet har vi Sandseter, mens gården Busund ses til venstre.
Se på bildet8 bilder vist.