I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Gagnumseter litt flott til, med flott utsikt over Skamræk. Den er fint vedlikeholdt, og er veldig stor til å være gammel.
Se på bildetDet har vært et massivt regnvær av dimensjoner, se bilde nr. 31817. Har måttet søke ly under regnværet. Kanskje lurt, for her er den flateste og beste teltplassen på stedet. De enorme regnskurene som kommer nå, blir mer og mer tropiske. Lyn og svært mye nedbør på kort tid.
Se på bildetHer ser du krysset hvor løype 1211 og løype 999 går. Det er fint med lite telt, trenger ikke store plassen, og det har vært et massivt regnvær av dimensjoner. Her er det i det minste en kul å ligge på om det kommer mer regn. Nordre Heggelivann i bakgrunnen.
Se på bildetHer står jeg under taket på inngangspartiet på Gagnumseter. Vind, regn og torden. Måtte ha liggeunderlag rundt beina for ikke å bli våt. Jeg synes styrtskurene med regn blir kraftigere for hvert år, men etter en halvtime ga det seg, og jeg kunne fortsette turen.
Se på bildetVarmen disse dagene tærer hardt på snøen som fortsatt eksisterer, også i høyden. Men her ved Gagnumseter var det litt snø å finne ned mot Heggelivann og Skamræk, hvor isen også har forsvunnet helt. I løypa videre til Store Oppkuvvann er det flere partier med gode forhold. Litt på og av med skia og noen åpne myrer på den 6 kilometer lange strekningen Gagnumseter-Kjagdalen, men den er nok allikevel blant de aller beste for skigåing i Marka nå.
Se på bildetGagnumseter var tidligere seter for gårdene Tandberg og Gagnum på Ringerike. Vannet Skamrek ses i bakgrunnen, det ligger 500 moh. like nord for Nordre Heggelivann. Og ved Oppkuvvann var det i dag fortsatt 75 cm snedybde!
Se på bildetHer ved Gagnumsetra har isen lagt seg på Skamrek og stedet venter bare på skiløperne på vei til Løvlia.
Se på bildetI regnvær passerer vi Dalstjern rett før Gagnumsetra og opplever irrgrønn bjørkeskog og kritthvit snø og skogen blir bare grønnere og grønnere og snømengden mindre og mindre. Men fortsatt bra forhold denne siste biten før det blir bart ned til Gagnumsetra og vi må snu.
Se på bildetFlott spor til Gagnumsetra som nå er kommet frem av snøen som begravde hele huset for en måned siden, bare taket stakk opp. Det lukter alltid så god tjærelukt av huset på Gagnumsetra, slik det ofte gjør av gamle tjærebrente tømmerhus.
Se på bildetTom Stensaker har gått 1040 mil på ski så langt i vinter og håper å nå målet på 1050 mil i løpet av mai. Han ser kanskje ikke ut som en skiløper i dette antrekket, men selv om han ser litt "rocka" ut her foran Gagnumsetra i dag så er han en av de største "Milslukerne" og blir ofte kalt "Milslukerkongen".
Se på bildet"Milsluker" Morten Løchen traff vi på ski i dag ved Gagnumsetra, han hadde syklet og gått på ski fra Sørkedalen. Med over 250 mil på ski denne vinteren er han en ekte "Milsluker".
Se på bildetHer rett nedenfor Gagnumsetra ved Nordre Heggelivann går løypa til Løvlia over vannet, men i dag var det vanskelig å komme utpå så vi tok oss et solbad her et par timer i Adams drakt.
Se på bildet"Jeg velger meg april" sa Bjørnstjerne Bjørnson og jammen er vi enige for maken til kontraster med vår i byen og full vinter på Krokskogen. Her ser vi Gagnumsetra ved Nordre Heggelivann fullstendig nedsnødd med 160 cm snø på vollen og når snøen sklir ned fra taket blir veggene helt begravd.
Se på bildetGagnumseter ligger ved Skamrek, ca 1 km vest for Heggelia. Forbi her går hovedløypa til Løvlia fra Skansebakken. Det er skogsjef Hatlinghus som leier setra. Hovedhuset er flyttet fra Heggeliseter, da denne ble plass ca 1920. Den gamle opprinnelige Gagnumsetra lå noen hundre meter lenger ned mot vannet.
Se på bildetGagnumseter julaften ettermiddag. Vi er helt alene i verden akkurat nå, og feirer julaften på vår måte. Og det er væromslag med mildvær.
Se på bildetGagnumseter har en vakker beliggenhet med fin utsikt. Idet kveldslyset var i ferd med å forsvinne fra setervollen var det fortsatt sol over Skamræk og Gråberget i bakgrunnen.
Se på bildetHer kan du se at det fortsatt regner, men varmen fra maisolen får det til å dampe. Flott avslutning på en søkkvåt maiskitur.
Se på bildetOvergangen mellom høst og vinter er vakker i Marka. Isen legger seg og skaper de vakreste mønstre.
Se på bildetGagnumseter ligger vakkert til i nordenden av N. Heggelivann med utsikt over Skamrek. Gårdene Tandberg og Gagnum setret her i tidligere tider.
Se på bildetAldri er det vel så stille og fredelig i Marka som 1. nyttårsdag, som her ved Gagnumseter den første dagen i 2003
Se på bildet24 bilder vist.