I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Kamphaug ligger kanskje ikke så sentralt for dagens turgåere, men stedet er fortsatt et knutepunkt. Tre «veinavn» er vist på skiltet. I tillegg går de to gamle ferdselsårene Byveien og Bygata til henholdsvis Hakadal og Jevnaker fra Maridalen over her.
Se på bildetScooterløypa over Kamphaug til Rottungen er en riktig artig løype. Sti og løype følges praktisk talt hele veien. Traseen er relativt nylig ryddet, og merkingen frisket opp. Vinteren 2018 var dette praktisk talt den eneste løypa som ikke kunne kjøres (pga. mye vindfall). Turen anbefales, både sommer og vinter.
Se på bildetStien som tar av fra grusveien rett nord for Skjærsjødammen er krevende, men Fagervann lokker.
Se på bildetPlassen Kamphaug hadde bosetning fra midten av 1600-tallet, og het før "Abbedskov" som gammelt kirkegods. Mange kjente nordmarkinger har holdt hus på plassen - Ingolf Kamphaug, Nils Kamphaug (kjent skiløper), Hans Kamphaug, Adolf Ødegaard og Johan Hverven. I dag er det bare ruiner igjen etter en brann for noen år siden, men fortsatt svært frodig på vollen.
Se på bildetDer den en gang så stolte nordmarksplassen Kamphaug lå, er det nå bare ruiner etter en brann for noen år tilbake. Kamphaug var den eneste større plassen i Marka uten fast veiforbindelse
Se på bildetKamphaug var en god gammel nordmarksplass, og lå åpent og trivelig til oppe i åsen på østsiden av Skjærsjøen. I dag er husene jevnet med jorden.
Se på bildet8 bilder vist.