I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Fra parkeringsplassen ved Alværn ungdomsskole må fylkesveien krysses - og så bærer det oppover i skogen på Toveien.
Se på bildetMange har vært på tur i traktene ved To gård i dag. Nå er det tid for å vende hjemover. På vei nedover Toveien mot Alværn kan man se Oslofjorden langt der borte bak skogen et sted.
Se på bildetDette er Fundingrudhuset, som Nesodden historielag har gjenreist på To gård. Arbeidet med å flytte huset hit startet i 1998. Det ble i hovedsak utført av en gjeng pensjonister, og etter seks år var jobben fullført. Huset er møblert slik det trolig så ut i tiden fra 1900 og et par tiår framover. Inventaret er gitt som gave av en rekke bidragsytere. I andre etasje er det hvert år en ny temautstilling. Huset er åpent for besøkende på søndager deler av året. Nesodden historielag er ansvarlig for driften.
Se på bildetFint å komme fram til To gård etter turen opp gjennom skogen fra Berger. To er et svært populært mål for søndagsturen. Man kan lett komme seg hit fra begge sider av Nesoddlandet, og om søndagene er det servering (deler av året).
Se på bildetVed Flateby starter Toveien, som går opp til To gård og videre til Alværn på vestsiden av Nesoddlandet. Vi ser tilbake mot Flateby, som ligger 600 meter sør for krysset mellom Hellvikveien og fylkesvei 156.
Se på bildetTo gård i Nesoddmarka er et uvanlig koselig sted, og et populært turmål for store og små. Her er det åpent fra kl. 11 til kl. 15.30 på søndager, med Nesoddens beste vafler! I et deilig turterreng med stier i mange retninger - midt mellom Oslofjorden og Bunnefjorden.
Se på bildetTo gård er en perle - ikke minst kulturhistorisk - i skogen midt inne på det som kalles Nesoddlandet, mellom Alværn og Berger. Stedet er et populært turmål, og denne søndagen var det mange som guflet i seg både en og flere vaffelplater.
Se på bildetDet går mot kveld, men fortsatt nytes sommerdagen langs strendene her ute på Hellviktangen. Utsikten inn mot hovedstaden er upåklagelig.
Se på bildetEtter en solrik og varm sommerdag er det fint å nyte kvelden på Hellviktangen.
Se på bildetNår båtene legger til kai på Nesoddtangen, blir det travelt også på sykkelparkeringen. Noen skal sette fra seg, andre skal hente tohjulingen. Da den nye Nesoddtangen terminal ble åpnet i 2009, kom det flere nye sykkelparkeringsplasser under tak.
Se på bildetHar du tråkket deg opp til Varden fra Nesoddtangen, må det anses som god "belønning" å kunne sette seg ned og nyte denne strålende utsikten mot Oslofjorden, Bærum og Asker. Ja, helt til Norefjell kan man se. En informasjonstavle guider deg gjennom panoramaet.
Se på bildetDet er bratt opp fylkesvei 157 fra Granholt, rett sør for Nesoddtangen. Men utsikten tilbake mot Oslo blir bedre for hvert tråkk. Etter ca. 500 meter flater det ut.
Se på bildetMange bruker båten som start og/eller avslutning på en sykkeltur på Nesodden. Fra Nesoddtangen kan man nyte utsikten mot hovedstaden mens man venter på transport.
Se på bildetDenne lille jenta står nybadet på Hellviktangen på Nesoddens østside, og skuer utover Bunnefjorden. I det fjerne ser vi såvidt Fornebu Arena midt i bildet, mens bygningene helt til høyre er på Lysaker. Den høye toppen aller lengst unna nesten i høyre bildekant KAN være Oppkuvmassivet, hvis våre kartmålinger er korrekte. Eia var vi der med ski under bena...
Se på bildetPå Nesoddens østside kan en vandre langs den blåmerkede kyststien. Tre-fire kilometer fra båtankomst på Nesoddtangen kommer en til idylliske Hellviktangen. Her er brygger og badehus, og café/galleri/selskapslokaler i det gamle huset fra 1790. Her ser vi over Bunnefjorden mot Oslo, og i det fjerne kulen i Østmarka.
Se på bildetTo gård ligger på Nesodden, og byr på servering for turgåere. Denne påskeaftenen var det dessverre stengt, og ifølge oppslag er det søndag som er dagene for servering. Gården når du f.eks på sykkel fra hovedveien i vest. Ti-femten minutters gange fra gården kommer du opp på Nesoddens høyeste topp, Toåsen, på 220 moh. Turen opp er fin, men utsikten er begrenset.
Se på bildet17 bilder vist.