I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Det går fint å få med seg sykkelen fra Nedre Rælingsveg til Setertjernstua. Det første stykket fra Grinitajet til skytebanen går på skogsbilvei. Derfra og vestover er det kjerrevei, som etter hvert går over til å bli sti, slik som her vest for Fiskelausen.
Se på bildetNavnet på dette tjernet - Fiskelausen - innbyr ikke akkurat til å fiske med store forventninger om fangst. Men ellers var det riktig idyllisk her tirsdag ettermiddag.
Se på bildetHans Otto Tomter manøvrerte seg i ettermiddag i fin stil gjennom skogen i traseen mellom Setertjernstua og Grinitajet. Bildet er tatt et par hundre meter øst for Stutauet.
Se på bildetEtter å ha syklet langs Nedre Rælingsveg fra Marikollen, kom jeg frem til Grinitajet. Herfra fortsatte ferden i retning skytebanen.
Se på bildetI ettermiddag var det fint å sykle på Øyerens vestside. Strekningen det her er bilde fra, er på Hektnerveien mellom Marikollen og Grinitajet. En flott sensommerdag var det, der jeg rullet gjennom dette vakre kulturlandskapet med Øyeren i bakgrunnen.
Se på bildetDet er fint å sykle langs Nedre Rælingsveg. Her har fotografen tatt oppstilling like ved Årnesvegen, der duvende kornåkre skiller veien fra Øyeren.
Se på bildetSetertjernstua ligger mellom Ramstadsjøen og Losby og eies av Stiftelsen Setertjernkapellet Rehabilitering. Stua drives på frivillig basis, og er et populært serveringssted i helgene, både sommer og vinter, og har overnattingsmuligheter for 16 personer. I august 1997 ble den nye stua innviet. Denne vakre junisøndagen var stua et fint utgangspunkt for tur til de tre høyeste toppene i Østmarka: Barlindåsen (398 moh.), Bjønnåsen (396 moh.) og Ramstadslottet (394 moh.).
Se på bildetSolen skinte på land og vann på østsiden av Geitsjøen den første fredagen i oktober. Vi ser at det fortsatt er blader på bjerketrærne, men det store løvfallet er i gang.
Se på bildetI nordøstenden av Mønevann dominerer myrtorven, men her er det også noen vannflater som kunne speile oktoberhimmelen i kveld.
Se på bildetSeptember har gjort sin inntreden, men i formiddag var det fint sensommervær her ved Skihytta i Lørenskog.
Se på bildetDen gamle låven på Losby besøksgård er et attraktivt turmål. I dag var det mange som nøt høstsola ved låveveggen. Inne kan man se på dyrene, og man kan få seg noe godt å spise på Losby gårdskafé.
Se på bildetI Marikollen idrettspark er det bl.a. hoppbakke, lysløype og flere baner. Marikollhallen og Marikollen ungdomsskole ligger også i samme område. Herfra går det løyper mot Ramstadsjøen og Løvenstad.
Se på bildetDet går friskt og behagelig unna nedover Badstudalen. Fra Setertjern i 255 meters høyde, ender ferden ned den 2,3 kilometer lange dalen ved Geitsjøen på 173 m.o.h.
Se på bildetSandbekkstua er samlingssted for Rælingen kunstforening. Det er ikke så mange steder man inviteres til kunstutstilling på vei til Marka.
Se på bildetHer, tett ved Losby besøksgård, starter skogsbilveien innover fra Losby. Når du kommer til Losby, kjører du helt fram til gården (du kan parkere der eller i nærheten). Der er bommen - og så svinger du mot høyre. Et omfattende nett av veier går i flere retninger innover i det flotte landskapet.
Se på bildetAkkurat nå synes skiturer innover i Østmarka langt unna med regn og 10 plussgrader. Bildet er fra P-plass/løypestart fra Sørlihavna (Losbylinja).
Se på bildet16 bilder vist.