I Markadatabasen finner du et omfattende bildearkiv med bilder fra Oslomarka og omkringliggende områder som dekkes av Markadatabasen. I tillegg til markabilder vil du finne bilder fra kurs og arrangementer, for eksempel gamle World Cup arrangementer i Holmenkollen. Du søker og navigerer i disse bildene ved hjelp av den avanserte søkefunksjonen. Du kan evt. også gjøre enkelt fritekstsøk mot bildenes titler ved hjelp av søkefeltet oppe til høyre.
Nedenfor ser du bare de nyeste bildene som er lagt inn.
Det var varmt og tørt i Marka i dag også, og flere steder har bjerketrærne fått høstgule blader på grunn av tørken. En svak bris gjorde det imidertid behagelig å sykle opp mot Byvann fra Lommedalen.
Se på bildetDen omstridte skogsbilveien over Dammyra er ferdigstilt, noe mange syklister sikkert vil ha glede av. Vi kan så vidt skimte løypeskiltet midt ute på myra til venstre, der det er løypekryss vinterstid.
Se på bildetDet er godt med litt drahjelp når den første bakken opp fra Øverland skal forseres. I bakgrunnen ser vi Haslum gård.
Se på bildetEn lang kveldstur på sykkel gjennom Marka nærmer seg slutten, og nå fikk jeg den siste strekningen på Ankerveien for meg selv. Det var bra med syklister i dag, både i Lillomarka og Nordmarka syd. Bildet er satt sammen av to eksponeringer (HDR).
Se på bildetBakkene fra opp til Stein gård er unnagjort, og vi kan nyte synet av en vegetasjon i høstdrakt på den videre ferden på sykkelruten mellom Øverland og Bærums Verk.
Se på bildetGamleveien i Lommedalen er så godt som fri for svinger, men opp og ned går det. Den er også kjempefin å sykle på. Vi ser her i retning Gullhaug skole.
Se på bildetSykkelruten fra Bærums Verk til Guriby går på Gamleveien - en vei med lite trafikk og betydelig innslag av åker og eng. Mange steder er dyr på beite langs veien, slik som her like ved Krydsbybakken (i bakgrunnen).
Se på bildetSykkelruten Øverland - Bærums Verk går over Steinshøgda, men man har ikke selskap av bildene på Gamle Ringeriksvei. Opp til Stein gård går ruten på gang- og sykkelvei, mens resten av traseen er lagt til turvei (bildet).
Se på bildetEtter en sykkeltur gjennom Bærumsmarka og deler av Krokskogen ble det en stopp ved Sørkedalen Landhandel. Det var en varm dag, så det ble både skolebrød, is og mineralvann som ble inntatt i hagen. Etterpå var det klart for siste sykkeletappe frem til Fossum.
Se på bildetDet sluddet ved Østernvann i dag, men isen har ikke lagt seg. Enn så lenge går det an å ta seg frem med sykkel på skogsbilveien i dette området. Her har Hans Christian "Cox" Grønsleth en pause på badebryggen i østenden av vannet.
Se på bildetPå den siste lørdagen i september vartet Marka opp med nesten sommerlige temperaturer og flotte høstfarger. Dette bildet er tatt ved Byvann, der skogsbilveien fra By går på østsiden av vannet.
Se på bildetLomma går stri ved Bærums Verk nå. Men vakkert er det!
Se på bildetEi trebru er det som skal til for å komme seg tørrskodd over Abborvannsbekken. Så venter en veldig kort trillesti - og dermed er man framme på skogsbilveien mellom Østernvann og Triungsvann.
Se på bildetSkogsbilveiene på Krokskogen er tilbakelagt, men det er ikke mer trafikk her i Sørkedalen enn at det er helt fint å fortsette turen på asfaltvei. Det går ennå en stund før man får bybebyggelse rundt seg.
Se på bildetPå rekke og rad ligger vannene Aurevann, Småvann, Byvann og Trehørningen, og det går skogsbilvei på østsiden av dette vassdraget. På oktobers siste dag i 2004 var det fint høstvær og gode sykleforhold.
Se på bildet15 bilder vist.